Stránky

pátek 28. února 2014

RC review: Stefanovy deníky - Zrození

Kniha: Stefanovy deníky - Zrození
Autor: L. J. Smith
Díl: 1.
Nakladatelství: Fragment, 2011
Počet stran: 240, paperback

Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Pak si určitě nenechte ujít další napínavou upíří sérii, ve které vás opět čeká velká dávka napětí, tajemna a romantiky.

Abych pravdu řekla, seriál Upíří deníky nesleduji, viděla jsem první sérii, ale dál jsem se nedostala, možná je to kvůli tomu, že seriály moc nemusím a nedokážu 45 minut vydržet na jednom místě, možná mě nezaujal děj, ale i přesto jsem do této knihy šla. Byla jsem zklamaná?
Styl psaní 

Jednou při nudné hodině ve škole jsem si půjčila od kamarádky Upíří deníky, přečetla jsem si prvních 30 stránek a málem zařvala: "Odstup, Satane!" Ta kniha mi zkazila veškerý dojem na L. J. Smith a její díla. Představovala vše, co by v knize být nemělo. Vadil mi styl psaní, těžko se ději rozumělo a prostě byl takový hrbolatý a těžko pochopitelný. Proč to sem pletu? Jsme přece ve Stefanových denících. To sice ano, ale chci oznámit, že Stefanovy deníky jsou trochu jiné kafe. Styl psaní se mi dokonce líbil. Měl sice své chyby, ale nebyla to taková popletená směsice autorových myšlenek, která nedávala vůbec žádný smysl. Nejspíš to bylo tím, že bylo o čem psát, protože se děj vyvíjel podle seriálu. No a musím uznat, že i přesto, jak beru seriály, mě kniha popobídla si pár dílů pustit. 
Kniha je psaná ze Stefanova pohledu a sem tam se objevila hrubka, ale myslím, že polovina čtenářů se toho stejnak nevšimne.


Postavy

8. září 1864. Ona není tím, kým se zdá. Mělo by mě to překvapit? Vyděsit? Ranit? Jako kdyby nic z toho, co jsem znal, z toho, co jsem se naučil, z toho, čemu jsem celých sedmnáct let věřil, nebyla pravda.

Všechno v životě sedmnáctiletého Stefana Salvatore změnila jediná osoba, se kterou by byl ochoten zajít až na konec světa. jmenovala se Katherine a měla tak okouzlující vzhled a přirozené osobní kouzlo, že bylo velice těžké se do ni nezamilovat. Výjimkou nebyli ani bratři Salvatorové - Stefan a Damon, kteří byli rozhodnutí bojovat za přízeň své lásky na život a na smrt. 

Všichni se dohadují, kdo je zajímavější, lepší, hezčí: Stefan nebo Damon? Já je mám ráda tak nastejno, každý má své chyby a přednosti a opravdu nehodlám počítat s kalkulačkou v ruce, kdo je na tom lépe. 
Katherine má zřejmě postranní úmysly a oba bratry si hezky omotává kolem prstu. Taková typická mrcha, která by měla pravděpodobně v dnešním světě pověst děvky. 
Posle následujícího úryvku Vám může dojít, že je Stefan celkem romantická duše, hodný člověk, který by neublížil ani mouše. Někdo ho považuje za slabocha a pitomce, ale já bych řekla, že je jeho měkčí povaha naopak předností. Přesným opakem je drsňák Damon, který by zvládl jít ke svému cíli i přes mrtvoly.
Ještě jsem cítil, jak mě líbala, jak mi svými prsty tiskla ruce. Pořád jsem po ní toužil, a přesto mi v uších zněl hlas rozumu: Nemůžeš milovat upíra! Kdybych měl jednu z jejích sedmikrásek, mohl bych otrhávat lístky a nechat kytku, aby rozhodla za mě. Mám ji rád... nemám ji rád... mám... Miloval jsem ji. Určitě. Na tom, co bude dál, mi nezáleželo. Mělo se moje srdce ubírat tímto směrem? Kéž bych měl mapu nebo kompas, aby mi ukázaly cestu. Ale ona má moje srdce a je mojí zářící hvězdou... a to by mělo stačit.Prostředí

Děj se odehrává v městečku Mystic Falls, kde se přijde na výskyt upírů a otec Salvatorových bratrů to začne řešit velmi razantně a brutálně, tak, jak se s těmito potvorami patří a vůbec mu nevadí, že zlomí srdce svým synům, protože právě do takového stvoření se zamilovali. 
Mně se prostředí líbilo, mám ráda takové ty staré věci a Stefan dokázal skvěle popsat své okolí.Pocity a dojmy

Nemůžu říct, že jsem se nudila, ale prostě mě příběh do sebe nevtáhl, nesoucítila jsem s postavami, neprožívala všechno, jak bych to prožít mohla. A to určitě nebude dějem, spíše způsobem psaní. Na mě je až moc jednoduchý, autorka šetřila s přídavnými jmény a celkově se mi kniha zdála nepromyšlená. Mohlo by to být víc zamotaný. Takže uvidíme, co nám poskytne další díl jménem Chuť krve.


Hodnocení

Na Zrození přesně sedí definice 3 hvězdiček - neurazí, ale ani nenadchne. Knihu můžete v pohodě brát jako oddychovku, protože nějak zvlášť napínavá není. 

Obálce dávám velký +, hlavně za herce ze seriálů TVD a právě díky nim se mi moc líbí, jak knihy z této série vypadají.Tímto děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku knihy, kterou si můžete zakoupit ZDE!
Koho máte radši - Damona nebo Stefana a jaký názor máte na knihu?
Nancy

1 komentář:

  1. Nejspíš se ti to líbilo, protože to nepsala L. J. Smith :) jinak mám stejný názor.

    OdpovědětVymazat